Başkan Durak’ın Mavişehir Çıkışına Vatandaştan Destek Geldi


 

Karşıyaka Belediyesi – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planlarına isyan eden bölge sakinlerinden destek isteyen Başkan Durak, “Bakanlığın hazırladığı planlara 4 ayrı dava açtık. Bu konuda sizlerle birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

 

Mavişehir 2. Etap’ta Albatros Sitesi’nde vatandaşlarla buluşan Başkan Durak, bölge sakinlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Mavişehir planlarına karşı tepkisini dinledi. Vatandaşlara süreci anlatan Başkan Durak, “Bölge için hazırladığımız ve Büyükşehir Belediyemiz tarafından onaylanan planlar, 2011 yılında açılan bir dava ile iptal edildi. Bakanlık da, bunun üzerine bir plan hazırladı. Biz de dava açtık ve yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bunun üzerine Bakanlık, apar topar, 15 gün içinde, yeni bir plan hazırladı. Ona da dava açtık. 5 ay geçmesine rağmen, bir adım ileriye gidilemedi” diye konuştu.

 

Bakanlık tarafından hazırlanan planın inşaat yoğunluğu getirdiğine dikkat çeken Başkan Durak, “100 bin metrekarelik inşaat alanı 230 bin metrekareye çıkarılıyor. Biz Bakanla görüştük. Düzeltileceği konusunda söz verildi, ama şu ana kadar geri adım atılmadı” diye de ekledi. Başkan Durak, konuya ilişkin 4 ayrı dava açıldığını ve bu davaların sonuçlarını beklediklerini de hatırlatarak, Mavişehir sakinlerinden de soruna sahip çıkmalarını istedi. “Ben resmi konumda bazı şeyleri çözmeye çalışıyorum. Ama, buradaki vatandaşlarımız sorunun bizzat içinde. Ben de sizi yanınızda, arkanızda, nerde olmam gerekiyorsa, orada olurum”  diyen Başkan Durak’a vatandaşlardan tam destek geldi. Bölge sakinleri, “Hukuksal mücadeleye hazırız. Bu konuda Karşıyaka Belediyemizin yanında olacağız” diyerek, başkanlarına destek verdi.

 

Yasalarla yetkilerinin ellerinden alındığını belirten Başkan Durak, “Belediye Başkanı ruhsat yetkilisi değil. O eskidendi. Şimdi öyle değil. Belediye Başkanının hiçbir yerde adı geçmiyor. Sadece temsil ediyor. İptal yetkimiz yok. Plan yetkimiz yok. Biz sadece öneride bulunuyoruz” dedi.

 

Başkan Durak, Mavişehir’den önce ise, Bostanlı Mahallesi Balıkçı Parkı’ndaki “Akşam Çayı”nda vatandaşlarla buluştu.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir