Avrupalı Başkanlar İzmir’de Toplanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi – İ37 Avrupa ülkesinden belediye başkanlarıyla üst düzey yöneticilerin katılacağı toplantı, İzmir’in EXPO adaylığı konusunda da önemli bir hamle olacak.

EXPO 2020 hedefinde, “Daha iyi bir dünya için yeni yollar / herkes için sağlık” temasıyla yola çıkan İzmir, Avrupa Sağlıklı Şehirler toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik düzenlenen “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı”, 20 – 22 Eylül 2013 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. 3 gün sürecek olan konferans, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Düzenlenecek teknik gezilerle de Avrupalı katılımcılar kenti daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

400 ziyaretçi geliyor
Toplantıya, “Sağlıklı Kentler Ağı”na üye olan 37 Avrupa ülkesindeki belediye başkanları, üst düzey yöneticiler ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katılacak. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı temsilcilerinin de katılımıyla İzmir’e yaklaşık 400 ziyaretçi gelecek.
Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılındaki toplantısı, Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenmişti.

Kent olanaklarında eşitlik                              
Kentleşmenin artması ve yoğun göçler nedeniyle, kent ve kentli sağlığını yoğun biçimde çalışma alanına dahil eden Dünya Sağlık Örgütü; yoksulluk, şiddet, sosyal dışlanma, kirlilik, standardın altında olan barınma, orta ve genç yaştaki insanların karşılanamayan ihtiyaçları, evsiz insanlar ve göçmenler, sağlıksız yerleşim planlaması gibi konuların iyileştirilmesi ve yaşam standartların yükseltilmesi alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. Sağlıklı Kentler Ağları ise bu çalışmalar kapsamında kentlerin “daha sağlıklı” olması ve kentlinin genelinin kentin olanaklarından eşit biçimde yararlanmasını hedefliyor.


Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir