Atık bitkisel yağ toplamada örnek bir çalışma sergileyen Konak Belediyesi, bir önceki senenin 122 tonluk rekorunu kırarak 2014 yılında 132 ton atık yağı geri dönüşüme kazandırdı.

Çöpe değil geri dönüşüme

 

Atık bitkisel yağ toplamada örnek bir çalışma sergileyen Konak Belediyesi, bir önceki senenin 122 tonluk rekorunu kırarak 2014 yılında 132 ton atık yağı geri dönüşüme kazandırdı. 

 

Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce yürütülen kullanılmış atık bitkisel yağ toplama çalışmaları her geçen yıl başarısını artırarak sürdürüyor. Alanında deneyimli lisanslı firmalarla yürütülen çalışmalar kapsamında 2014 yılında 132 ton atık yağ toplandı. Konak Belediyesi, bir önceki senede 122 tonluk atık yağ toplamıştı. İlçe sınırları içindeki restoran ve kafeteryaların yanı sıra çevre koruma bilinci gelişmiş vatandaşların evlerinde dökmeyip biriktirdikleri atık yağlar, yetkili firma tarafından toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı. 

 

DOĞAYA ZARARI BÜYÜK

Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, Doğaya ciddi zararlar veren atık yağların 1 litresinin 1 milyon litre suyu kirlettiğini belirtilirken, toplanan 132 tonluk atık yağ sayesinde önemli bir geri dönüşümün sağlandığı ifade edildi. Duyarlı vatandaşlara teşekkür eden ve atık yağ toplama çalışmalarının devam edeceği vurgulan yetkililer, vatandaşlardan atık yağlarını dökmemeleri, şişeledikleri kızartma yağlarını Konak Belediyesi'ne bağlı semt merkezlerine, zabıta karakollarına, belediye hizmet binalarına ve ilçedeki muhtarlık ofislerine yerleştirilen atık yağ toplama varillerinde biriktirmeleri istendi. Atık yağlarını geri dönüşüme vererek doğaya ve çevreye katkıda bulunmak isteyenler 482 10 36 numaralı telefondan Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'ne ulaşarak, detaylı bilgi alabilirler.

 

KURSİYER KADINLAR ÖRNEK OLDU

Öte yandan Konak Belediyesi’ne bağlı semt merkezlerinde kurs gören kursiyerler de atık yağ toplayarak geri dönüşüme katkıda bulunuyor. Evde kullandıkları yağları, dökmeyerek biriktiren ev hanımları, atık yağları şişe veya kavanozlara doldurarak derse gelirken yanlarında getiriyor. Ailelerine sağlıklı yemek yedirmek isteyen kadınlar, bu sayede binlerce kilo atık yağın geri dönüşüme götürülmesini sağlayarak çevreyi de korumuş oluyor. Özel yetkili firmalarca toplanan yağlar daha sonra biodizel yapımında veya enerji üretiminde kullanılıyor, bir kısmı ise ihraç ediliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir