ARA ÖĞÜNLERLE İLGİLİ BİLİNMEYEN RİSK

Zayıflama adına yapılan Diyetlerin en temel prensibi olarak bilinen ara öğünler kişiyi zayıflatırken o kişinin metabolizmasını bozuyor. Türkiye’nin önde gelen Beslenme Uzmanlarından Doktor Gökalp Müstecaplıoğlu sağlıklı beslenme ve zayıflayabilmek için günde üç ana öğün yemek yemenin yeterli olduğunu söyledi.Günümüzde diyet programlarında ara öğünlerin sık sık gündeme gelmesiyle ilgili konuşan Doktor Gökalp Müstecaplıoğlu kiloyu oluşturan malzemenin kemikler, kaslar, bağ dokuları, iç organlar, yağlar ve su olduğunu, ancak bu malzemelerden sadece bedensel yağın, bizi hasta ettiğini, hipertansiyon, kalp, diabet gibi önemli hastalıklara neden olduğunu belirttikten sonra, sadece bedensel yağ oranını azaltarak zayıflamanın doğru olduğunu savundu.

Ara Öğün Metabolizmayı bozar..

Beslenmede doğru bildiğimiz bir dizi yanlıştan birinin de ara öğün kullanma konusu olduğunun altını çizen Müstecaplıoğlu, “Ara öğünler aslında bizi zayıflatmaya çalışırken, aynı anda insülin hormonunun salgılanmasını artırarak bize zarar vermektedirler. İnsülin fazla salgılandığı zaman vücudumuza “yağlarını koru ve fazladan enerji varsa onları yağa çevir” mesajı veren bir hormondur. Bu da zayıflamaya çalışırken aslen metabolizmamızın bozulması demektir. Önemli olan kilo kaybı değildir, önemli olan yağdan kaybederek zayıflamış bir bedene sahip olmaktır” şeklinde konuştu.

Beşer Saat Arayla Üç Öğün Beslenme Modeli Uygulanmalı

“İnsanoğlu milyonlarca yıl iki ya da üç öğün beslenerek bugünlere gelmiştir. Karaciğerimiz, safra kesemiz, pankreasımız bizim milyonlarca yıl iki ya da üç öğün beslenme üzerine evrimleşmiştir. Dolayısıyla biz istiyoruz diye pankreasın, safra kesesinin, karaciğerin ve diğer organlarımızın çalışma düzeni değişmeyecektir. Ara öğünler bu düzene aykırı bir beslenme modelidir. Bir sonuç olarak söylersek bugün üç öğün beslenme modeli metabolizmamız için en uygun beslenme modelidir” diye konuşan Dr. Müstecaplıoğlu “Kilo vermek yağdan kurtulma şeklinde olmalıdır ama bunun metod herkese göre değişir. Şekeri, kalbi, troidi, hiper tansiyonu olan var, olmayan var… Kişinin kan değerlerine ve metabolizmasının çalışma düzenine bakılarak o kişinin mevcut durumuna göre ihtiyacı olan gıdayı vermek gerekir. Üç ana öğün ve her öğünde doğru ve yeterli dozda gıda alırsak, vücut sağlıklı zayıflamayı kendi kendine gerçekleştirir. Formül, üç ana öğün beslenmek ve bu öğün aralarının beşer saat olmasıdır” dedi.

GERCEK HABERCİ SİTESİ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir