Aliağa, Kartopu Gibi Hızlı Büyüyecek

Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, enerji, petro kimya, rafineri gibi Türkiye’nin stratejik sanayi sektörlerine ev sahipliği yapan İzmir’in Aliağa ilçesinin yeni yatırımlarla çok hızlı büyüyeceğini söyledi.

2014 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, “Aliağa, şimdiye kadar potansiyeline göre yavaş büyüdü. Ama 2014’den itibaren yeni yatırımlarla kartopu gibi çok hızlı büyüyecek” dedi.

 

Sürdürülebilir Ve Planlı Kalkınma İçin

1960 ve 70’li yıllarda Aliağa’nın büyük bir sanayi bölgesine dönüşeceğinin öngörülmediğini bu yüzden planlama ve sanayi stratejisinin oluşturulmamış olduğunu söyleyen Başkan Oğuz, “Bugün, başta liman yolları olmak üzere çeşitli altyapı sıkıntıları var. Bugünkü ekonomik hareketliliğe ve tonajlara cevap vermiyor. Bu yolları da ilgili kurumlarla işbirliği halinde düzelterek kalkınmanın sürdürülebilir ve planlı olmasını sağlayacağız” dedi.

 

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yatırım İçin Bir Fırsat

Planlı sanayileşmede Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nin (ALOSBİ) önemine işaret eden Başkan Oğuz, “ALOSBİ’de son 4-5 yıldır süren sorunlar çözüldü. Şimdi yeni yatırımların geldiği haberlerini alıyoruz. Son olarak bir Meksika firması yaklaşık 100 milyon Dolarlık yatırım anlaşması yaptı. Enerjisi, doğalgazı, her türlü altyapı ve lojistik olanakları var. Aliağa’da çevreyi kirletmeyen, planlı ve altyapısı olan bir sanayileşme için ALOSBİ önemli bir fırsat.” Dedi.

 

Nemrut İskeleleri 2014’de de Büyüyecek

Aliağa’da Nemrut iskelelerinin ve konteyner terminallerinin 2013’de hızlı büyüdüğünü ifade eden Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, “Bugün, Nemrut Limanı’nın toplam elleçleme kapasitesi 1 buçuk milyon TEU’dur. Bu 2008’de 895 TEU’ydu. 2012’de 1 milyon 100 bin TEU’ya çıktı, şimdi 1,5 milyon TEU. İnanılmaz bir büyüme var. 2014’de bu büyümenin daha belirgin olacağını düşünüyorum.” dedi.

 

5 Yılda 10 Milyar Dolarlık Yatırım Gelecek

Aliağa’nın son yıllarda denizcilik ve buna bağlı sektörlerde hızlı büyüdüğünü söyleyen Başkan Oğuz, “Aliağa limanlarının işlem hacmi giderek artıyor. Gemi söküm, demir çelik, petro kimya gibi sektörler de denizcilikle birlikte büyüyor. Bunlar birbirini hareketlendiren etkileşimi olan sektörler. Türkiye’nin tek gemi söküm bölgesi Aliağa’da bulunuyor. 2013’de 180 gemi sökülerek hurda elde edilerek ülke ekonomisine kazandırıldı. Petkim yarımadasında gelecek 5 yılda 10 milyar dolara yakın bir yatırım yapılacak. Tüm bu gelişmeler ve mevcut potansiyel Aliağa’nın gelişme trendini gösteriyor. Aliağa, şimdiye kadar potansiyeline göre yavaş büyüdü ama 2014’den itibaren yeni yatırımlarla kartopu gibi çok hızlı büyüyecek” dedi.

 

Yerel Yönetimlerin Yetkileri Artmalı

Son yıllarda Bakanlıkların re’sen onay yetkisinin Belediyelerin yetkilerini azalttığını söyleyen Başkan Oğuz, “Aliağa bir sanayi kenti. Aynı zamanda bir emek kenti. Aliağa Belediyesi olarak bölgemizin gelişmesi, insanlarımızın temiz bir çevrede istihdam fırsatı bulup yaşaması için çaba gösteriyoruz. Yasaların bizlere verdiği yetkiler çerçevesinde yatırım yapıp hizmet üretiyoruz. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesiyle sorunların çözümünde daha etkin olabiliriz.” dedi.

 

 

Haber: Aliağa Belediyesi

 

 

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir