AASM Muhteşem Düetle Başladı


Sufi müziğiyle modern cazı birleştirerek evrensel bir üne kavuşan ve dünyanın en iyi cazcıları arasında yer alan Dhafer Youssef, ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici ile birlikte sahne aldı. Konsere İzmirli sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin de en nitelikli konser salonları arasında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), yeni sezona uzun yıllar unutulmayacak bir konserle “merhaba” dedi. Sezonun ilk konserine dünyaca ünlü caz sanatçısı Dhafer Youssef Quartet ile Hüsnü Şenlendirici konuk oldu.

Sufi gelenekleri ve Arap liriklerinden beslenen müziğiyle dünyanın en iyi cazcılarından ve Tunus underground müziğinin temel taşlarından biri olarak kabul edilen Dhafer Youssef ile klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici’yi buluşturan konsere İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Salonun tüm koltuklarının dolduğu konseri izlemek isteyen sanatseverler bilet gişeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Görünmez Dervişlerin Dansı
Sınırlar ötesi bir etnik caz performansının sunulduğu konserde, Dhafer Youssef’in etkileyici vokal ve ud tekniğine Hüsnü Şenlendirici’nin klarneti başta olmak üzere, sıra dışı sesler eşlik etti. Dhafer Youssef (ud), Hüsnü Şenlendirici (klarnet), Aytaç Doğan (kanun), Kristjan Randalu (piyano), Eivind Aarset (gitar), Phill Donkin (bass) ve Chander Sardjoe’nun (davul) yer aldığı “Dance of the Invisible Dervishes – Görünmez Dervişlerin Dansı” müzik projesi, ayrı ülkelerden bir araya gelen virtüözleri İzmirlilerle buluşturdu.

 

Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir