5 Köye Can Suyu Yatırımı

Buca’nın Belenbaşı, Kıraklar, Karaağaç, Doğancılar köyleri ile Menderes’in Bulgurca Köyü, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2.1 milyon liralık yatırımıyla sağlıklı şebekeye kavuşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün ilçe merkezleri ve köylerde sürdürdüğü alt yapı yatırımları devam ediyor. İZSU, son olarak Buca’nın Belenbaşı, Kırıklar, Karaağaç, Doğancılar köyleri ile Menderes Bulgurca Köyü’nün su sorununa el attı. 2 milyon 107 bin liralık yatırımla 5 köyde toplam 43 kilometre uzunluğunda içme suyu hattı ve 12 kilometre uzunluğunda da depo ile şebeke arasında yer alan iletim hattı yenilenecek. Çalışmalar 2014 yılı Temmuz ayında tamamlanacak. Buca’nın Doğancılar Köyü’ne 2, Kırıklar Köyü’ne 6, Belenbaşı Köyü’ne 10 ve Karağaaç Köyü’ne 5 kilometre uzunluğunda şebeke döşenecek. Bulgurca Köyü’ndeki şebeke imalatı ise 20 kilometre olacak. Doğancılar Köyü’nde yeni yapılan su deposundan içme suyu şebeke hatlarının tamamlanması ile birlikte su sıkıntısı yaşayan Kırıklar ve Belenbaşı Köyü’ne de su aktarılacak. Sağlıklı şebekeye kavuşan Buca köyleri kesintisiz su alabilecek. Şebeke arızaları nedeniyle su sıkıntısı yaşayan Menderes Bulgurca Köyü’nde de içme suyu hatlarının yenilenmesi ile birlikte vatandaşlar bol suya kavuşacak.

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Nif Dağı’ndan gelen kaynak suyunu kullanan ancak eskiyen su borusundaki kaçaklar nedeniyle yeterli su alamayan köylerde, İZSU tarafından alt yapı yatırımı başlattık. Öncelikle kaynaktan gelen suları toplamak için yetersiz kalan Doğancılar’daki dağıtım deposunun yerine 50 metreküplük yeni bir su deposu yaptık. İletim hattı ve depo için yaklaşık 1.1 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Depo ile kaynak arasında yer alan iletim hattını baştan sona yeniledik. 21 kilometrelik iletim hattı yenilenirken, kaynak suyunun boruya alındığı tesisler de büyütüldü. Şimdi Belenbaşı, Doğancılar, Kırıklar ve Karağaç köylerinin içme suyu şebekesini yeniliyoruz. Çalışmalar tamamlandığında, bu köylerimize özellikle su sıkıntısının yaşandığı yaz aylarında sağlıklı ve kesintisiz su verilmiş olacak” dedi.

 

Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir