2. Uluslararası Karma Sanatlar Festivali Başladı

Foça Belediyesi – Uluslararası Femin & Art Kadın Sanatçılar Derneği Foça Şubesi’nce, Foça Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen; ‘‘2. Uluslararası Karma Sanatlar Festivali’’, 29 Ağustos 2013 Perşembe günü gerçekleştirilen ilk gün etkinlikleri ile başladı.

Foça Saklıbahçe Sanat Evi’nde buluşan ve oluşturdukları kortej ile kentin sokaklarından yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na gelen kadın sanatçılar, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra alandan ayrılan grup, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’ndeki ‘‘Foça’’ konulu fotoğraf sergisinin açılışına katıldıktan sonra Foça ve Femin&Art etkinliklerini içeren videolar izledi.

Festivalin ilk gün programının ikinci bölümünde, Foça Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde resim sergisi ve ahşap işlemeciliği ve ebru yapımı konularında workshoplar gerçekleştirildi. Foça Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde, saat 19.00’da başlayan programa; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Belediye Meclis Üyesi Ayla Aksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız, Femin & Art Kadın Sanatçılar Derneği Foça Şubesi Başkanı Ressam Leyla Buhara, Femin & Art Kadın Sanatçılar Derneği Üyeleri ve sanatseverler katıldı.

Femin & Art Kadın Sanatçılar Derneği Foça Şubesi Başkanı Ressam Leyla Buhara, yaptığı açılış konuşmasında; ‘‘Değerli sanatseverler, genel merkezi Trabzon olan, Femin&Art Derneği’nin Foça Şubesi Başkanı olarak, hepinize hoş geldiniz diyorum. 2007 yılında Trabzon’da kurulan derneğimiz, kısa sürede yurtdışı ve yurtiçinde yapmış olduğu çalışmalar ışığında hızla büyümektedir. Kuruluştan bugüne kadar yurt içinde 10 şube ve yurt dışında; Gürcistan Rusya, Urallar, Kazakistan, Sibirya ve Kanada şubeleri açılmıştır. Bu yıl 2.’sini düzenlediğimiz festivalimizde pek çok etkinlik yer almakta. Festival süresince; resim, çini, keçe, ebru, dekoratif kabak, fotoğraf, atık malzeme değerlendirme vb. konularda sergileme ve workshoplar yapacağız. Amacımız, üreten insana değer verip, ürettiklerinin pazarlanmasında yardımcı olunması için gerekli girişimleri yapmaktır. 1. festivalimizin teması ‘‘Dünya Kadınının Tuvali’nde Foça’’ idi. Bu yılki festivalimizin teması ise, Dünya üzerinde oynanan siyasi oyunlara ve savaşlara karşı bir tepki olarak; ‘‘Dünya’nın Renkleri Solmasın’’. Dünya insanının bin yıllardır; din, dil, ırk, cinsiyet, renk ve düşünce farklılıkları konusunda sınır tanımayan ortak değeri olan sanatın karşı konulmaz gücüne inanarak bir araya gelen sanatçı ve sanatseverin özverisi ile kurulan Femin & Art; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.’’ sözlerinin arkasından giderek, çalışmalarını sürdürecektir. Çünkü sanatçı toplumun lideridir, bilginin önündedir, özgürdür ve yaratıcıdır. Ne güzel farklı olmak, bunu hissetmek ve yaşamak. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.’’ dedi.

1 Eylül Pazar gününe dek sürecek olan festival; sergiler, Saklıbahçe Sanat Evi ve Demokrasi Meydanı’nda yapılacak workshoplar, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nin duvarlarına grafiti resim çizimi, yabancı konuklar için Foça turları, çocuklar arasında “Dünya Barış Günü” konulu pastel resim yarışması gibi etkinliklerle sürecek.

 Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir