10 Ülkeden 22 Genç, Aliağa’da Eğitim İçin Kolları Sıvadı

Aliağa Belediyesi Dünya’nın çeşitli ülkelerinden Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampı için Aliağa’da buluşan gençler Aliağa Belediyesi tarafından yapılacak sosyal projeler için kolları sıvadı. Aliağa’da buluşan ve kısa sürede birbirleriyle kaynaşan öğrenciler proje kapsamında okulların çevre düzenlemeleri ve boyama işlerinde çalışıyor. Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, çeşitli ülkelerden 22 gencin Aliağa’da buluşmasının dünya barışına katkı sağlayacağını söyledi.

Dünya Gençleri İlk Küreği Eğitim İçin Salladı

Kampta hem çalışan hem de yeni dostluklar edinen 22 genç, işe Aliağa Mehmet Saka İlkokulu’ndan başladı. 15 gün boyunca Aliağa’da konaklayacak olan genç kampçılar ilk olarak Aliağa Belediyesi ekiplerinin yardımıyla okul bahçesinde gerçekleştirilecek olan mini amfi tiyatro yapımı için kürek salladı.

Türkiye’ye Ve Aliağa’ya Övgüler Yağdırıyorlar

Hallerinden memnun görünen öğrenciler günlük 5 saatlik periyotlarla okuldaki çalışmalara katılıyor, kamp çalışmaları dışında kalan zamanlarda ise Aliağa ve çevre ilçelerdeki tarihi mekânları geziyor. Birbirinden farlık alanlarda eğitim alan, ancak kamp vesilesi ile hem mesleki açıdan hem de kültürel anlamda deneyimlerini paylaşma imkânı da bulan gençler Türkiye’ye ve Aliağa’ya övgüler yağdırdı.

Kültürü Merak Ettikleri İçin Aliağa’yı Tercih Ettiler

Aliağa’yı tercih etmelerindeki en önemli etkeni Türk kültürünü merak etmelerine bağlayan kampçılar, ellerinde kazma kürek ile çalışırken eğitime destek oldukları için son derece mutlu olduklarını ifade etti. Farklı kültürlerden oluşan gönüllülerin barınma, yeme ve içme ve ulaşım ihtiyaçları Aliağa Belediyesi tarafından karşılanıyor.

Aliağa’daki İnsanların Yaklaşımını Sıcak Buldular

Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Güney Kore, İspanya, Rusya, İngiltere, Tayvan ve Japonya’dan gelen 19-26 yaş arası 22 üniversite öğrencisi, Aliağa’da çok güzel vakit geçirdiklerini, insanların yaklaşımını çok sıcak bulduklarını ve kendi ülkeleri dışında başka kültürleri de görmek istedikleri için Türkiye’ye geldiklerini ifade etti. Gönüllülük unsurunu ön plana çıkarmayı amaçlayan ‘Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampı’ aynı zamanda toplumlararası yakınlaşmaya da olanak sağlıyor.

Başkan Oğuz: “Amacımız dünya barışı’na bir parça katkıda bulunabilmek”

Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, 4 yıldan bu yana farklı ülkelerden yüzün üzerinde genci Aliağa’da buluşturduklarını ifade ederek, “Gençlerimizi Dünyayla kaynaştırabiliyorsak, ne mutlu bize” dedi.

Başkan Oğuz, “Uluslararası Gençlik Kampı kapsamında 4 yıldır, yaklaşık 20 ülkeden Gençlerimiz Aliağa’ya geliyor. Burada çalışmalar yapıyor. Onları, gençlerimizle kaynaştırmaya ve dünya barışına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Çok da güzel olduğuna inanıyorum.” Dedi.

Başkan Oğuz, “Farklı ülkelerden gelen dünya gençleri bu yıl çalışmalarına Mehmet Saka İlkokulu’ndan başladı. Okulumuzun bahçesinde düzenleme yaptılar, boya ve badanasına yardımcı oldular. Biz de gençlerimize çevremizdeki tarihi turistik yerlerini gezdiriyoruz. 4 senedir memnun kaldıklarını gördüm, bu yıl da yine memnun olduklarını gördüm. Amacımız Dünya Barışı’na bir parça katkıda bulunabilmek. Gençlerimizi  Dünyayla kaynaştırabiliyorsak, ne mutlu bize.  Gençlerin Türkiye’yi tanımalarını istiyoruz. Bizi yanlış tanıdıklarını zannediyorum ama geldikten sonra düşünceleri değişiyor.” dedi.

 Editör: Çağdaş Can

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir